W CZĘSTOCHOWIE - PIERWSZE W POLSCE GŁOSOWANIE MASZYNAMI WYBORCZYMI
- Urząd Miasta Częstochowy wykorzysta możliwość pilotażu do przeprowadzenia własnego badania na temat działalności Urzędu 4 i 5 kwietnia 2006 roku – mówi Anna Pawłowska, Dyrektor Urzędu Miasta w Częstochowie. - W dwóch miejscach: Urzędzie oraz Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” stać będzie 5 maszyn. W ciągu dwóch dni przebadanych zostanie 500 osób. Dla firmy produkującej maszyny będzie to test, czy jesteśmy przygotowani w Polsce do głosowania przy użyciu maszyny, jednocześnie Urzędowi da możliwość szybkiego przeprowadzenia ankiety. A więc korzyść będzie podwójna.
Każda osoba otrzyma na pamiątkę głosowania holenderskie buciki. Wśród jednej z osób biorących udział w głosowaniu zostanie wylosowana niespodzianka.
- Pilotażowe głosowanie organizuje holenderska firma Nedap założona w 1929 w Amsterdamie. Jako korporacja działa od 1949, ma fabrykę we miejscowości Groenlo - opowiada Aneta Matus z firmy produkującej maszyny wyborcze. Pierwsze głosowanie w Holandii przy pomocy maszyny wyborczej tej firmy odbyło się w 1967 roku, w wyborach do Parlamentu. W wyborach do 1994 roku zastosowano już maszyny III generacji. Dziś działają m.in. w Holandii, Francji oraz pilotażowych głosowaniach w Wielkiej Brytanii. Mogą zaproponować wyborcom 1116 możliwych do zaprogramowania pozycji (36 kolumn w 31 rzędach).
Wyniki, co zapewnie ucieszy dziennikarzy, są gotowe w minutę po przeprowadzeniu głosowania.
W 2000 roku zaprojektowano nową maszynę dla Stanów Zjednoczonych w której pojawiła się możliwość wpisania własnych propozycji wyborczych.
Maszyny mogą obsługiwać różne typy wyborów:
•System proporcjonalnej reprezentacji
•System większościowy
•System mieszany
•First past the post
•Referenda
•Ankiety
•Sondaże
•Istnieje możliwość oddania głosu pustego (blanco) lub nieważnego
Maszyny mieszczą się w dużej płaskiej walizce. Ich montaż trwa kilka minut. Dają możliwość oddania więcej niż jednego głosu w krajach, gdzie prawo na to zezwala, a także przyznawania punktów kandydatom, skalowania swoich wyborów, przeprowadzania pięciu głosowań różnego typu jednocześnie. Mogą mieć moduł pamięci i panel kontrolny, ekran, gdzie pokazują się instrukcje i informacje zwrotne.
Maszyna pozwala zachować anonimowość, gdyż wszystkie wybory, jakich dokonuje głosujący, ukazują się na ekranie, który tylko on widzi lub na panelu maszyny.
Jeżeli głosujący popełnia błąd, dokonując np. dwóch wyborów gdy ordynacja zezwala na jeden, otrzymuje informację zwrotną oraz pytanie, czy chce uczynić głos nieważnym. Podobnie w przypadku, gdy głosujący oddaje głos pusty.
Dla potrzeb osób niewidomych, maszyny mogą być wyposażone w pliki dźwiękowe MP3 oraz oznaczenia Braila. Obsługa może być wielojęzyczna.
Maszyna potrzebuje jedynie zasilania elektrycznego, a w razie jego awarii wspomagana jest baterią. Posiada też zintegrowaną drukarkę, która drukuje wyniki, raporty wyborcze, potwierdzenie dla każdego wyborcy o oddaniu głosu.
Urząd Miasta zachęca częstochowian do wzięcia udziału w ankiecie, przeprowadzanej przy pomocy tych maszyn w dniach 4 i 5 kwietnia.
Ireneusz Leśnikowski