XIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW KATOLICKICH I MULTIMEDIÓW
Sekretariat Festiwalu tel/fax: (0-46) 861-53-10
Andrzej Januszewski: 0-603-343-899 ; Zygmunt Gutowski
0-602-126-206
Intenet http://www.warszawa.org.pl/festiwal lub http://www.waw.org.pl/festiwal
Biuletyn nr 2
XIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich rozpoczęły projekcje programów telewizyjnych, wyprodukowanych przez Oddział TVP SA w Poznaniu z cyklu "Sztuka codziennego życia", pierwszy z nich nosi tytuł "Medytacja o sobie samym" i jest próbą odpowiedzi na pytanie "Kim jestem?". Drugi to "Medytacja w labiryncie".
To nie przypadek, że właśnie te produkcje otwierały festiwal, ich głęboka treść mogłą skłaniać widzów do refleksji nad sobą i otaczającym światem.
Następne filmy pokazano w dwóch seriach: Nowy Testament i Współcześni Misjonarze. W pierwszej grupie znalazł się film w reżyserii Marii Glapińskiej "Śladami Przymierza z Bogiem", jego trzecia część "Na drogach wiary z Kościołem", poświęcona pielgrzymce do Ziemi Świętej..
Następnie można było obejrzeć dwa włoskie filmy, pierwszy w reżyserii Alberto Castellani "Śladami Chrystusa " - część 5 - "Prawo i Miłości", który był nowatorsko zrealizowanym programem katechetycznym oraz " Królestwo bez Granic" - część 5 - "Chrzest Jezusa", jeden z dwóch animowanych filmów fabularnych prezentowanych na tym festiwalu, w reżyserii Jung Soo Yong.
Ostatni z tej serii był amatorski program katechetyczny "Rok Ducha Świętego" - część "Symbole Ducha Świętego".
Z drugiej serii wyemitowano film dokumentalny "Ewangelia według George'a" , autorem jest Jurij Nikołajewicz Goruliow z Białorusi, laureat ubiegłorocznego festiwalu. Była to autentyczna i bardzo poruszająca historia amerykańskiego pielgrzyma, George'a którego droga do Jerozolimy biegła przez Białoruś. Tradycyjnie już obecny na festiwalu reżyser chętnie odpowiadał na pytania o tym jak powstał film.
Następny był program telewizyjny produkcji Tanzanii i USA, "Odległe Pole - Shinyanga". Uwagę przyciągają piękne afrykańskie krajobrazy, z którymi kontrastuje trud codziennego życia Tanzańczyków. Ukazano jak pomaga im wiara w Jezusa i jak ją przeżywają.
W pamięci widzów na pewno pozostał program telewizji poznańskiej Danuty Kaszewskiej, gdzie reżyserka pokazała żywą, autentyczną wiarę, która przejawiła się w spontanicznie zrealizowanym misterium Męki Paschalnej. Podobny wydźwięk miał dokument "Lednica 2000 - Noc Ducha Świętego".
Wieczór filmowy zakończył brazylijski film fabularny "El Vive" "On żyje" (cz.3).
Wicedyrektor Festiwalu
Andrzej Januszewski