Komunikat Jury Programów Radiowych

XIX Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów

„ Niepokalanów 2004”

 

Komisja Jury w składzie:

Przewodniczący -     Michał Kulenty -  wiceprzewodniczący Jury Festiwalu ds. radiowych

-          Iwona Romanowska - redaktor radiowy, teolog

-          Andrzej Januszewski - wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego

postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w kategorii programów radiowych:

 

GRAND PRIX

Siedem Tajemnic

reż. Robert Tekieli

prod. Radio Józef – Sielskie Fale 96,5 FM Warszawa

Historia o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa opowiedziana przez fizyków, botaników, anatomopatologów i teologów. Prawda zawarta w tym programie stanowi doskonały suplement do „Pasji” Mela Gibsona. Jest to jednak dzieło sztuki radiowej i jako takie zasługuje na wielkie uznanie. „Siedem tajemnic” odwołuje się do serc słuchaczy i prawdziwie serca te do głębi porusza...

 

I NAGRODA

„Fitness Duchowy”

reż. Rafał  Jan Porzeziński

prod. Radio Józef  - Sielskie Fale 96,5 FM Warszawa

Krótka 5 minutowa forma radiowa pomocna w odkrywaniu naszych cnót i wad. Niezwykle pożyteczny poradnik dla tych, którzy rozleniwili ducha, ale chcą wrócić do olimpijskiej formy. W dzisiejszym zagonionym świecie potrzeba nam krótkich, jednoznacznych informacji. Te właśnie audycje idealnie wypełniają taką lukę w naszym medialnym świecie. Chwała autorowi za pomysł i wykonanie, które gwarantuje wysoką skuteczność w działaniu owych ćwiczeń duchowych.

 

II NAGRODA – EX EQUO

> Alicja Maciejowska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia S.A. Warszawa

Dwa reportaże:

 

1.       „Jak kamień...”

W lipcu 1945 roku po zakończonej wojnie Organa NKWD przy pomocy funkcjonariuszy UB przeprowadziły na Suwalszczyźnie akcję pacyfikacyjną. Zginęło w niej ok. 10000 osób, w większości ludności cywilnej. Do 1989 roku media milczały. Autorka podjęła trud dotarcia do ostatnich świadków zbrodni. Zebrane materiały przekazała do IPN.

2.       „Epitafium dla Łupaszki” ( współautorstwo Alina Głowacka)

W audycji przedstawiono losy majora Zygmunta Szendzielarza i jego rodziny - trwające do dziś skutki propagandy komunistycznej w odbiorze bohaterów walk o niepodległość oraz próbę rozprawienia się ze stereotypem traktowania postaci bohatera reportażu: „Łupaszka to bandyta”.

Dodajmy do tego, że cel autorki osiągnęły z dużą wprawą, co szczególnie cieszy, gdyż czeka nas jeszcze wielkie dzieło, prostowania polskich dróg i oczyszczania wypaczonej przez upiorny system świadomości wielu Polaków.

 

> Autorzy programu dla młodzieży „Lubię poniedziałki”

Mariusz Pieśniewski i Zbigniew Kisiela - Radio Niepokalanów – Teresin

 

Dwie pozycje:

1.       „Wróg w domu”

Telewizor – zwykły przedmiot czy niebezpieczeństwo dla domowników? O telewizji na poważnie i  z humorem

w jednym z odcinków cyklicznego programu. Nowa, atrakcyjna forma i niezwykle poważny problem w wielu polskich domach. Na szczęście są już młodzi ludzie, którzy ten problem medialnych uzależnień widzą i właściwie oceniają.

2.       Reklamy programu „Lubimy poniedziałki”

Reklamy te są ciekawe i dowcipne. Każda jest inna i rzeczywiście zachęca do słuchania. I tym razem nowatorska  forma podnosi skuteczność tej...  dobrej reklamy.

 

III NAGRODA  - EX EQUO

 „Jak dwa gołąbki”

reż. Anna Kaczkowska

prod. Radio Lublin S.A.

Pan Piotr Leśniowski ma 98 lat, pani Janina 95. Jest to opowieść o miłości, która panuje w rodzinie i o tym jakie potrafi ona zdziałać cuda. Wielkie ciepło bije z tego reportażu. W dobie zagrożenia rodziny napełnia on optymizmem.

 

„Medal dla siostry”

reż. Aneta Wieczerzak

prod. Radio Lublin S.A

Mała wioska w południowej Polsce. Czas II wojny światowej. Do furty klasztornej puka żydowskie dziecko szukające schronienia... Troje bohaterów reportażu opowiada przejmującą historię o tym, z jakim poświęceniem
i narażeniem własnego życia siostry zakonne z Turkowic ocaliły ich od zagłady, stwarzając warunki ciepła rodzinnego i bezpieczeństwa w tych okrutnych czasach wojny.

Oba nagrodzone reportaże mówią o miłości – każdy inaczej i każdy pięknie. Gratulujemy obu autorkom

z Radia Lublin.

 

WYRÓŻNIENIA

 

I – Studium Komunikowanie Społecznego  i Dziennikarstwa Katolickiego - Lublin

Dwa programy:

1.       „Przez człowieka do Boga”

reż. Maria Basza (Lwów)

Audycja opowiada o doktorze Henryku Mosingu – lekarzu, społeczniku, wychowawcy młodzieży, człowieku głębokiej wiary. Bardzo potrzebna, konieczna wręcz dzisiaj audycja o sacrum w życiu codziennym.

 

2.       „Ars moriendi et vivendi christianorum. Światło z mroku katakumb”

Reż. Ks. Sławomir Czalej

Audycja poświęcona rzymskim katakumbom przedstawia znaczenia symboliczne inskrypcji nagrobkowych, znaków i rzeźb wczesnego chrześcijaństwa. Te niezmiernie istotne informacje przedstawione są w kontekście historycznym. Początki chrześcijaństwa są piękne i niezwykle sugestywnie pokazują nam dziś, jak daleko odszedł współczesny człowiek od pobożności tamtych czasów.

                              

II – „ Promieniowanie ojcostwa” – słuchowisko

reż. Maria Brzezińska

prod. Instytut Jana Pawła II KUL, Radio Lublin S.A

Słuchowisko według dramatu Karola Wojtyły zawiera rozważania nad ludzkością. Ciekawa próba przedstawienia trudnego i głębokiego tekstu szerszemu gronu słuchaczy.

 

III – „Gród Maryi – Niepokalanów wczoraj i dziś. Bracia  Leon, Iwo ,Gotfryd

reż. Jacek Włodarczyk

prod. Radio Niepokalanów  

Jest to cykl rozmów z najstarszymi z braci franciszkanów w Niepokalanowie. Szczególnie piękna jest relacja brata Leona Romanowskiego, który opowiada o swoim powołaniu, życiu zakonnym i spotkaniu ze św. Ojcem Maksymilianem. Piękne przesłanie Świętego kierowane do brata Leona jest prawdziwie wzruszające: „bądź co dzień, co chwila, bardziej rzeczą i własnością Niepokalanej”.

 

IV – „Tajemnice nieprawości”

reż. Czesława Borowik

prod. Radio Lublin S.A

 

Niepokalanów, 30.05.2004