XX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów
“Niepokalanów 2005”
Komunikat Jury Festiwalu - programy radiowe
Komisja Jury Festiwalu w składzie:
Michał Kulenty – wiceprzewodniczący Jury ds. radiowych, redaktor, muzyk
Iwona Romanowska – redaktor radiowy, teolog
Andrzej Januszewski – wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego
Lidia Nowicka - redaktor radiowy, teolog
postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia
w kategorii programów radiowych:
I nagrodę ex equo
można zatytułować – Polonia semper fidelis.
“Radosny rachityk”
autor: Czesława Borowik
prod. Polskie Radio Lublin
Historia życia poetki, która 8 lat swego życia spędziła w sowieckich łagrach. Cała jej rodzina poświęciła życie dla Polski. Zginęła jej mężna matka i dwaj bracia – wszyscy z AK. Sowieci próbowali za wszelką cenę odebrać godność Polakom. Nie udało się jednak złamać niezłomnej wiary, która wszystkim dawała nadzieję przetrwania. Nasza skromna i radosna bohaterka nie tylko przetrwała tę ciężką próbę, ale także niosła swoim współtowarzyszom niedoli (w tym również Rosjanom) pociechę i wielką radość bożą. Tej radości i poczucia humoru nie straciła po wojnie. Ponury okres stalinizmu wspomina na szczęście z uśmiechem. Aktywnie działała w Solidarności i do dziś walczy o to samo: “Żeby Polska była Polską...”
“Cud Lubelski”
autor: Krystyna Bednar
wyd. Archikatedra Lubelska
Cudze chwalicie, swego nie znacie... 3 lipca 1949 r. Matka Boża Częstochowska w archikatedrze w Lublinie zapłakała krwawymi łzami... Fakt ten został sprawdzony bardzo starannie. Dokument dźwiękowy odtwarza przebieg cudu i co równie ważne, wszystko to co stało się później. Były szykany i restrykcje władz wobec świadków
i pielgrzymów, ale były też i cudowne uzdrowienia, a potem szereg nawróceń.
II nagrodę ex equo
“Serce Warszawy - Dziewczyny”
autor: Paweł Kęska
prod. Radio Święty Józef “Sielskie fale”
Historia wielkiego bohaterstwa dziewczyn, które nie wahały się ani chwili oddając swe młode życie dla ojczyzny, za swoich kolegów w Powstaniu Warszawskim. To ich bohaterstwo, to po prostu powszednia świętość! Te wspaniałe dziewczyny, którym jakimś cudem udało się przeżyć i dziś widzą swoje postawy jako zupełnie naturalne i na swoje czasy typowe. Wielkie serca i tyle wzruszenia ile w tej audycji się mieści, to ładunek ogromny i nie ma chyba dziś nikogo, kto pozostać by mógł obojętny. Łzy same cisną się do powiek... Zderzenie tych bohaterek z dzisiejszymi dziewczynami Warszawy Zmartwychwstałej jest porażające. Przechodząc dziś ulicami stolicy – pamiętajmy o tych, którym zawdzięczamy ten etos bezprzykładnego poświęcenia.
“Historia pewnego nawrócenia”
autor: Agnieszka Kamińska
prod. Polskie Radio Białystok
Historia życia Polaka, który w USA stoczył się w alkoholizm, aż na skraj ludzkiej nędzy. Zdarzył się jednak cud i życie tego straconego dla świata odmieniło się całkowicie. Dokument tego świadectwa jest niesamowity. Cały czas mamy do czynienia z cudami w życiu tego człowieka, o czym mówi on bez cienia wątpliwości. Nam też trudno nie uwierzyć w działanie Bożego Miłosierdzia, w działanie Matki Bożej z Gwadelupy... Fakty i Dzieło Boże mówią same za siebie. Jest to jeden z wielu dokumentów, w których powtarza się ten sam piękny i budujący schemat: – od uzdrowienia do nawrócenia - od zasiewu ziarna do zbioru plonu. W tym przypadku plon jest ogromny. Życzymy ocalonemu powodzenia w budowie wielkiego edukacyjnego centrum życia, od poczęcia, aż do dobrej śmierci.
III nagrodę ex equo
“Zwyczajna… nadzwyczajna”
autor: Justyna Nędza
prod. VIA Katolickie Radio Rzeszów
Opowieść babci cudownie uzdrowionej wnuczki, która została uleczona dzięki wstawiennictwu Św. Józefa Pelczara. Kolejny dokument i niezłomna wiara, która czyni cuda. Autentyczna, barwna historia, w której jest też i drugi element wyleczenia z choroby, której na imię – brak wiary. Jak to dobrze, że są nam dani na tym świecie święci - na znak, że świętość jest możliwa i w zasięgu naszych ludzkich możliwości. “Proście, a będzie wam dane.”
“Zwykła Nauczycielka”
autor: Bernadetta Kwaśniak
prod. KUL Lublin
Historia wielu wspaniałych nauczycieli, którzy w czasie okupacji, ryzykując śmiercią działali w tajnym nauczaniu. Młode pokolenie Polaków nie zawsze dobrze wie, jak to wtedy było, gdy za przybory szkolne znalezione w torbie małego dziecka, groziła śmierć jemu i tym wszystkim, którzy go uczyli. Takiej prawdy historycznej potrzebuje dziś nasze młode pokolenie, wychowane w zupełnie innej rzeczywistości. Te piękne postawy, pełne skromności i pokory bohaterstwo powszednie to powód do chwały dla całego narodu.
“A oni żyją i jak gwiazdy świecą”
autor: Czesława Borowik
prod. Polskie Radio Lublin
Historia 325 leśników Lubelszczyzny, którzy wszyscy, jak jeden mąż należeli do AK. Dwie trzecie z nich zginęło za ojczyznę, a wraz z nimi 78 osób z ich rodzin. Wszyscy walczyli z dwoma wrogami, z Niemcami i z UPA. Ci tzw. bezimienni bohaterowie, nie są przecież bezimienni. Ile jeszcze takich ważnych przykładów poświęcenia wymaga swojej wiernej dokumentacji. Na szczęście są jeszcze ludzie na tym świecie, którym droga jest pamięć o wszystkich cichych bohaterach, którzy za nas walczyli i za nas oddali swe życie.
Wyróżnienia
I ex equo
To wyróżnienie można określić jednym słowem:
Świętość
- Świętość absolutna
czyli
Wzór świętości – Św. Maksymilian Maria Kolbe
“Święty Maksymilian Kolbe – Rycerz Niepokalanej”
autor: Jacek Włodarczyk
prod. Radio Niepokalanów
To po prostu encyklopedia wiedzy o życiu Świętego opowiedziana słowami naocznych świadków jego życia
i posługi.
Wzór wychowawcy – Św. Józef Pelczar
“Zamyślenia Pelczarowskie”
autor: s. Sebastiana Choros, Wojciech Andruchów
prod. VIA Katolickie Radio Rzeszów
To opowieść o wielkim wychowawcy, który stworzył praktyczny zestaw rad i wskazówek dla wszystkich, którzy pragną iść drogą świętości.
Wzór pokory – ks. Michał Sopoćko
“Nasz Święty – opowieść o ks. Michale Sopoćce”
autor: Adam Dębski
prod. Radio Plus Białystok
To prawda o życiu i świadectwie świętości życia ks. Sopoćki – opiekuna duchowego Św. Siostry Faustyny. Uderzająca jest skromność i wielka pokora tego dobrego pasterza. Działanie jego postaci jest obecne i dzisiaj,
co z pewnością dobrze przysłuży się rychłej beatyfikacji tego wybitnego kapłana.
II ex equo
“Cudowne uzdrowienie siostry Maksymiliany”
autor: Agnieszka Goleniak
prod. Radio Niepokalanów
Kolejny przykład cudownego uzdrowienia, ale tym razem najważniejsze jest to, że obłożnie chora siostra wcale nie modliła się o swoje zdrowie. Modliła się za inne osoby. Za nią natomiast modliły się inne siostry i to widocznie one wyprosiły u Pana Boga ten cud.
“Zobacz człowieka”
autor: Ewa Szkurłat Adamska
prod. Polskie Radio Kraków
Historia tzw. wychodzenia z bezdomności, która graniczy z cudem. Pokłosie tego cudu pozwala dziś, byłemu bezdomnemu pomagać innym, potrzebującym pomocy. Ta pomoc to przede wszystkim przywracanie ludzkiej godności zagubionym w tym świecie biedakom.
III ex equo
Można ogólnie nazwać
Triumf miłości
“Gest pojednania”
autor: Barbara Gawryluk
prod. Radio Kraków
Historia wolontariuszki z Niemiec, która w Polsce w ramach ekspiacji intensywnie pracuje z dziećmi i wszystkimi tej pomocy potrzebującymi. Zbliżenie dwóch narodów jest tu pokazane wspaniale i oby było więcej takich dobrych przykładów.
“Mały kamień w mozaice”
autor: Łukasz Kałuża
prod. KUL Lublin
Historia młodego Niemca, pracującego jako wolontariusz oprowadzający wycieczki po byłym obozie zagłady na Majdanku.