Papież Jan Paweł II zaapelował do mediów, by wnosiły wkład na rzecz prawdy i porozumienia między ludźmi i narodami. (wg KAI)
"Środki przekazu powinny pomóc w zburzeniu muru niechęci, jaki dzieli dzisiejszy świat, ludy i nagrody" - zaapelował Jan Paweł II w orędziu na 39. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Dokument ukazuje się 24 stycznia, w dniu wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.
Hasłem Dnia, wybranym przez papieża są słowa: "Środki przekazu na służbie zrozumienia między narodami". Jan Paweł II podkreśla, że "od obrazu innych, jaki przynoszą media, zależy w dużej mierze nasz stosunek do nich, wrogość lub życzliwość i zrozumienie".
"Demonizacja innych może prowadzić do przemocy, wojny, nawet ludobójstwa" - napisał Jan Paweł II i dodał: "Media, mogą także mobilizować ludzkość do solidarności, co pokazało niedawne tsunami w południowo-wschodniej Azji".
Zwracając się do pracowników środków przekazu, Jan Paweł II przypomina, że wartości, które chcą przekazywać odbiorcom, muszą przestrzegać najpierw we własnym życiu; są to przede wszystkim prawda i godność człowieka.
"Jeśli media będą działały w służbie porozumienia między narodami, będą stanowiły potężny i pozytywny zasób; jeśli będą wykorzystywane jako pożywka do siania nienawiści i konfliktów, będą niszczycielską bronią, podkreślił Ojciec Święty.
Papieski list, opublikowany w języku włoskim, rozpoczynają słowa "Il rapido sviluppo" (Szybki rozwój). Dokument został ogłoszony 21 lutego, w 40. rocznicę ogłoszenia soborowego dekretu "Inter mirifica".
W liście adresowanym do osób odpowiedzialnych za środki społecznego przekazu Jan Paweł II przypomina mediom o spoczywającym na nich obowiązku przekazywania prawdy oraz o służbie dla dobra publicznego.
Ze względu na silne powiązania mediów z gospodarką, polityką i kulturą, należy stworzyć system, który będzie chronił "godność osoby i najwyższą wartość rodziny".
Papież apeluje też w swoim liście apostolskim do Kościoła o skuteczne wykorzystywanie nowoczesnych mediów i ich technik dla potrzeb ewangelizacji i komunikacji. Jednocześnie opowiada się za konstruktywnym dialogiem między Kościołem a pracownikami mediów.
Przedstawiając wydarzenia w sposób dokładny i zgodny z prawdą, media analizując sytuację i dopuszczając do głosu różne opinie, wnoszą wkład w sprawę postępu, pokoju i solidarności, napisał Jan Paweł II. Zwrócił też uwagę na potrzebę szerokiej działalności oświatowej, zapoznającej z zasadami funkcjonowania mediów i zagrożeniem instrumentalizacji.
Ojciec Święty przypomina też o "kulturze współodpowiedzialności" w mediach. Podkreśla, że potrzebne są "dostosowane do potrzeb czasu formy", gwarantujące pluralizm "również poprzez odpowiednie regulacje ustawodawcze".