SAN DIEGO

W sobotę 1 grudnia odbył się pokaz filmów festiwalowych w „Piwnicy pod Szczęśliwymi Słoniami” (Happy Elephant Den). Pokaz zorganizowały:Fundacja Polska – Europa – Polonia reprezentowana przez dyrektora Festiwalu – Ryszarda Łączyńskiego, Polski Salon Artystyczny w San Diego z prezesem Jerzym Barankiewiczem i Stowarzyszenie Sister Cities San Diego – Warszawa i Mazowsze. Stowarzyszenie reprezentował prezes Janusz Supernak, jednocześnie laureat Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2019”.

Pokazano filmy: „Stańczyk” z serii WFDiF „Ożywione Obrazy” Marka Brodzkiego oraz film Jerzego Szkamruka „Złączyć się z Narodem”. Po filmie odbyła się dyskusja, podczas której usłyszeliśmy dwa wspaniałe świadectwa osób wywiezionych w dzieciństwie do Kazachstanu.

SAN DIEGO

W niedzielę 2 grudnia projekcja filmu „Błękitna Armia”odbyła się w Parafii św. Maksymiliana Kolbe prowadzonej przez Ks. Proboszcza Czesława Rybackiego SCh z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

TORONTO

Festiwal Losy Polaków w Kanadzie rozpoczął się od pokazu w Konsulacie RP w Toronto. Uroczystego otwarcia dokonali pani Konsul Magdalena Borowska oraz dyrektor Festiwalu Ryszard Łączyński. Zaprezentowano 2 filmy: „Matejko – Rejtan. Upadek Polski” z cyklu WFDiF „Historia Polski w Ożywionych Obrazach” reżyseria Marek Brodzki oraz „Piłsudski. Dla Polski Żyć” – reżyser Andrzej Siedlecki. Pokaz odbył się w dniu 151 rocznicy urodzin Marszałka. Wśród przybyłych gości byli m.in. Jan Cytowski – członek Rady Kongresu Polonii Kanadyjskiej , Janina i Kazimierz Rajchel, druh Andrzej Kawka – Komendant Szczepu Millenium ZHR w Kanadzie. Na początku spotkania dyrektor Festiwalu wręczył Nagrodę Specjalną Prezesa IPN dla pani Violetty Kardynał z Kanady za film „Upside Down”. W imieniu laureatki nagrodę odebrał pan Jan Cytowski. Projekcje spotkały się z dużym zaintesowaniem zgromadzonych gości. W kuluarach podczas poczęstunku zorganizowanego przez Konsulat RP w Toronto rozmawiano o upowszechnieniu filmów w środowiskach polonijnych w Kanadzie, szczególnie wśród młodzieży.

TORONTO

Drugi dzień Festiwalu Polonijnego Losy Polaków w Toronto odbył się  Mississauga w Parafii Sw. Maksymiliana Kolbe w dniu 6.12.2018 Ksiądz Proboszcz – o. Janusz Błażejak OMI zapowiadał projekcje przez kilka poprzednich dni.

Po prezentacji Festiwalu odbył się pokaz filmu Jerzego Szkamruka „Złączyć się z Narodem”

Po filmie odbyła się dyskusja. Dwóch uczestników przedstawiło swoje wspomnienia : pierwszy wywieziony na Syberię, przeszedł szlak przez Iran, walczył w Dywizjonie 303. Drugi – mieszkaniec Wilna, wrócił w ostatniej grupie do Polski razem z Czesławem Niemenem. Kolejne projekcje – w piątek 7 grudnia br.

TORONTO

Trzeci dzień Festiwalu w Toronto, a drugi w Parafii Sw. Maksymiliana Kolbe w Mississauga rozpoczął się „Zwiastunem Festiwalu Losy Polaków 2018” oraz nagraniem przemówienia Marszałka Senatu – Stanisława Karczewskiego. W programie zaprezentowano filmy „Błękitna Armia” reż. Leszek Wiśniewski oraz „Wejście Strzelców Piłsudskiego do Kielc” reż. Marek Brodzki. W mundurach Błękitnej Armii z flagami: polską, francuską, kanadyjską i amerykańską na spotkanie przybyli: trębacz pan Ryszard Olejniczak – członek Grupy Strażników Honorowych Polskiego Cmentarza w Niagara on the Lake, który zagrał Sygnał „Słuchajcie wszyscy” oraz hasło Wojska Polskiego oddając hołd Żołnierzom Legionów Polskich i Błękitnej Armii, druh Andrzej Kawka – założyciel Grupy Strażników Honorowych Polskiego Cmentarza w Niagara on the Lake, pan Grzegorz Waśniewski – komendant Stowarzyszenie Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki” w Kanadzie.

W spotkaniu uczestniczyła pani Teresa Berezowska – przewodnicząca Rady Polonii Swiata, pan Jan Cytowski – były przewodniczący Rady Polonii Swiata, członek Rady Kongresu Polonii Kanadyjskiej oraz wielu potomków żołnierzy Błękitnej Armii. Niektórzy potomkowie przyszli na długo przed innymi. Wsparcia technicznego przy projekcjach udzielał Ojciec Paweł Pilarczyk, nasz krajan z Makowa Maz. Dziękujemy wszystkim członkom tej największej w Kanadzie polskiej parafii, a zwłaszcza księdzu proboszczowi – o. Januszowi Błażejakowi OMI za wsparcie i aktywny udział w tym I Festiwalu Polonijnym”Losy Polaków” w Kanadzie.
Projekcje prowadził Ryszard Łączyński – dyrektor Festiwalu.

TORONTO

W niedzielę 8 grudnia 2017 roku odwiedziliśmy Polski Cmentarz w Niagara on the Lake, gdzie pochowani są polscy żołnierze ochotnicy do Błękitnej Armii.

Scroll to Top